“Cashing out” — українських надій

tZE inform
5 min readMay 11, 2023

--

В період квітень-травень 2022 року керівництво США з джерела найближчого оточення Зеленського отримало інформацію про накопичення Зеленським і його оточенням великих готівкових сум валютних коштів невідомого походження, які зберігаються безпосередньо в приміщенні Офісу президента України.

Інформація була сприйнята дещо скептично, джерело не викликало особливої довіри, мало певні конфліктні ситуації з Зеленським і було відсторонено від вузького кола спілкування навколо Зеленського.

Все змінилось на початку серпня 2022 , коли джерело в Міністерстві внутрішніх справ України надало інформацію про пакування структурами НБУ великих готівкових сум в іноземній валюті невідомого призначення.

Ще більш цікавою ситуація стала після аналізу неформальних зустрічей одного з головних спонсорів партії “Слуга народу” міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова (про його появу в оточення в Зеленського тут) , якого Зеленський відправив в США презентувати українську урядову програму Rapid Recovery for Survival (програма швидкого відновлення України), яку він і презентував в колі “неурядових структур та аналітичних центрів “.

Теми, що обговорювались учасниками в приватних розмовах були занадто вже далекі від “швидкого відновлення України”, а більше стосувались “безпечного розміщення певних сум”.

Саме тому в тематику візиту державного секретаря Блінкена був включений обережний зондаж даного питання в приватному спілкуванні з Зеленським. Деталі цієї розмови нам невідомі, але Блінкен повернувся в США з чітким переконанням, що інформація про валютний кеш має підстави. До цього додалась інформація про можливі активи Зеленського в Ліхтенштейні з дипломатичних джерел (див. 28.‎09.‎2022).

Ситуація, можливо б і трималась в закритому варіанті ще б певний час, але невідоме джерело передало цю інформацію республіканській партії, яка 21.‎09.‎2022 влаштувала опитування представниками комітету по розвідці Сенату США (U.S. Senate Select Committee on Intelligence) в режимі відеоконференції ОПУ Андрія Єрмака,” по колу питань, що знаходяться на розгляді даного комітету”.

Стало зрозуміло, що реагувати якось треба.

04.‎10.‎2022 Голова Національного банку України Кирило Шевченко подав на розгляд президенту Зеленському заяву про відставку. Зеленський відставку прийняв і особисто подякував Шевченко за роботу.

НАБУ і САП навздогін повідомили йому підозру по справі № 52019000000000143 від 20.02.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, але на момент оголошення 16.03.2023 ухвали по Справі № 991/1386/23 пров. 1-кс/991/1412/23 Кирило Шевченко вже виїхав з території України в Австрію.

Австрія, Відень, справа — Грановський ( в розшуку)

Для інших фігурантів цього дійства справа закінчилась більш трагічно. Групі Зеленського вдалося встановити джерело витоку інформації з МВС України, в цьому питанні — завдяки третій особі.

18.‎01.‎2023 гелікоптер Eurocopter EC225 Super Puma (бортовий номер 54) о 8:20 зазнав аварії у м. Бровари Київської області. Під час аварії крім інших, загинув міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Результати “розслідування” не оголошені до сих пір. На цей момент більшість речових доказів знищена.

У лютому 2023 на стіл президенту США Байдену ліг звіт United States Intelligence Community ( ICUS ) , який базувався ‎на власних даних ICUS і частково даних Агентства розвідки республіка Польща (Agencja Wywiadu, AW) про обставини і причини знищення керівництва МВС України (ГЗМ 11.‎02.‎2023).

Американські дані свідчать про вибух всередині гелікоптера, а польські вказували на те, що гелікоптер збирався рухатись по маршруту Київ-Вінниця-Кишинів.

І все ж таки, останньою критичною точкою стало виявлення фактів розкрадання міжнародних коштів на кіберзахист до розслідування якого напряму підключилось ФБР. ‎(Хроніка 26.‎04.‎2023 ‎27.‎04.‎2023).

І все це було дуже критично, бо сталося в надзвичайно важливий момент внутрішньополітичної боротьби в США — політичного протистояння з приводу межі державного боргу.

Розкрадання американської допомоги Україні на фоні можливого дефолту США — це просто подарунок опонентам Байдена.

Для Байдена ж питання стало в площині “Що це, зі сторони України, випадковість, нерозуміння, чи пряма атака?”

Байден прекрасно знає принцип аналізу, який говорить “Якщо випадковостей більше двох — це система”

Навряд чи це атака. Стиль дій Зеленського не передбачає стратегічного планування дій. Його стиль — реакція на ситуацію.

Але це і не випадковість.

Переконаність української влади в безкарності, політика всепрощення міжнародних партнерів в умовах війни, відсутність будь-яких моральних гальм у більшості представників владної структури, призводить до наслідків, що в усьому світі характеризується простим юридичним терміном “створення організованого злочинного угрупування”.

І саме страшне, що це ОЗУ саме зараз проходить перший, самий кривавий і страшний період існування будь-якого ОЗУ — період первинного накопичення капіталу.

Далі все йде за логікою описаною в будь-яких методичних документах про функціонування таких структур — використання будь-яких способів отримання грошових коштів не залежно від походження грошей.

І тут з’являється ще одне питання — головне питання. Головне питання будь-якої злочинної структури — легалізація коштів добутих поза легальною системою грошового обігу. Терикони готівкових коштів,обгризених пацюками, які регулярно вилучають різні правоохоронні органи різних країн свідчать, що це питання одне з найскладніших.

В Україні воно стало критичним. Задіяні були різні механізми, в тому числі і криптовалютні, але

після втрати досить значної суми вкладень в криптовалюту, ще в далекому 2019 році, Зеленський хронічно не довіряє цій галузі. Ідея Е-гривні тихо померла, коли стало ясно, що криптовалютні кошти — це вже не ваші кошти.

До війни питання вирішувалось примітивно просто — частково перекиданням грошей через дипломатичні канали (невеликими сумами на номерні рахунки),частково участю в обігу державних облігацій з легалізацією прибутків. Після початку війни об’єми цього різко знизились по причинам інтенсифікації контролю за незаконними транзакціями в світі і готівкові кошти почали накопичуватись.

На сьогоднішній момент сума, що в готівковому стані знаходиться в розпорядженні Зеленського складає приблизно $10–15 млн. об’ємом ~ 25–30 куб. м запакованих банкнот.

Нікому довірити таку суму Зеленський не може. Замах на Шефіра довів Зеленському, що навіть сума в $1 млн. викликає криваві конфлікти в його оточенні. Тому сума зберігається безпосередньо під його щоденним контролем.

Зеленський не хоче і не може ризикувати. Він розуміє, що будь-яке припинення бойових дій в будь-якому форматі означає для нього кінець безконтрольного правління і повної юридичної безвідповідальності. Перемога особисто для нього більш небезпечна ніж триваюча війна.

Він просто чекає. Чекає поки Захід втомиться від війни і почне звертати допомогу Україні, чекає перемоги Трампа, який зверне допомогу США. Чекає поки втомлений війною народ почне схвально кивати головою на заклики до миру

Він чекає, кешуючи наші надії в зелені кубики в своїх схованках …

--

--